Become a pilot!

Aircraft company & flying academy!

Become a pilot

Flight training

Air transport is one of the safest way of transport in the world. Quality and professional training isone of the essential elements necessary to maintain aviation security.

Více informací
Save your time

Air transport

Do you travel often for business? Do you need to bring your important partners somewhere? Our company will bring you everywhere you want.

Více informací
Enjoy your flight

Plane rental

If you would like to get better in piloting, or you would like to fly abroad, don’t hesitate and contact us.

Více informací
 • News

  Aktuality 
 • Máme dalšího LAPListu!

  Dne 19.3.2017 náš žák Richard Svarovský úspěšně absolvoval na letišti Zábřeh zkoušku LAPL(A). Ke své plachtařské licenci tak konečně přidal licenci, která mu dovoluje létat letouny motorovými a

  ČÍST VÍCE   >
 • Úspěšní absolventi výcviku IR(SE) a FI(G).

  Dne 2.3.2017 naši žáci a zaměstnanci Martin Krusberský a Petr Hornych úspěšně zakončili své výcviky. Martin obohatil svou pilotní licenci o přístrojovou doložku a posunul se o další krok své […]

  ČÍST VÍCE   >
 • ICAO ENGLISH refresh kurz + Zkouška ICAO

  Pokud se rozhodujete o létání mimo území České republiky, mějte na paměti, že je nezbytné, abyste před provedením samotného letu měli všechny náležitosti k tomu nutné, mimo jiné také absolvovali

  ČÍST VÍCE   >

OUR SERVICES

We will teach you to fly planes or helicopters!

Our company provides a number of flight training under the guidance of experienced instructors we will teach you how to fly airplanes as well as helicopters.

We will teach you aviation English!

Our company, as one of the few, is certified to ICAO and IR ENGLISH. We also offer preparatory and recurrent courses under the guidance of our experienced lecturers.

We will transport you anywhere!

We will transport you safely and comfortably to your destination at your designated time. You are not waiting for the plane, the plane is waiting for you. Because time is money!

We will rent you a plane!

Do you own a pilot license and want to fly with your family or friends? Rent a plane and enjoy the experiences of local and foreign flights.